Leszno, Wielkopolskie

zmień miasto
<< Poprzednie ogłoszenie

ODŚNIEŻANIE Śnieg na dachu - problem dużej wagi

Kościan-Leszno

Odpowiedz: (Użyj zakładki Kontakt powyżej)


Odśnieżamy dachy płaskie
Ceny za metr kwadratowy od 1,50zł w zależności od wielkości dachu i ilości śniegu.

Dach pokryty odrobiną śniegu to ładny widok. Czasem taka dekoracja to jednak groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr kwadratowy białego puchu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. Dla porównania warto nadmienić, że podobne obciążenia na więźbę dachową przenoszą dachówki betonowe
i ceramiczne.

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie przestaliśmy je zauważać,
a jeśli już zwracamy na nie uwagę, to częściej wzbudza ono u nas pozytywne skojarzenia. Dopiero katastrofy budowlane, w których giną ludzie uświadamiają nam, że ten niepozorny, biały puch może być przyczyną dużego niebezpieczeństwa.

Polska podzielona jest na cztery strefy obciążenia śniegiem. W strefie pierwszej spodziewane ob-
ciążenie dachu może wynieść 70 kg na metr kwadratowy, w strefie czwartej ponad 120 kg. Projektant opracowując projekt więźby bierze pod uwagę jej spodziewane obciążenie nie tylko pokryciem dachowym, ale także śniegiem czy parciem wiatru. Obliczenia modyfikowane są o wartości zależne od kąta nachylenia połaci dachowej. Jest to oczywiste - im dach bardziej stromy, tym mniejsze zagrożenie dla niego stanowi śnieg. Nie bez powodu dachy domów budowanych w górach są bardzo strome. Co dzieje się jednak z dachem, gdy grubość pokrywy śnieżnej rośnie? Jak ocenić, kiedy śnieg staje się naprawdę niebezpieczny?

Ile waży śnieg?
Z dachu stromego śnieg najczęściej obsuwa się sam - wydaje się więc, że w takim przypadku problem nie istnieje. Pozostają jednak jeszcze dachy płaskie, z których śnieg zniknie dopiero wtedy, gdy się rozpuści lub zostanie z nich usunięty. W innym wypadku może gromadzić się na pokryciu powodując coraz większe obciążenie konstrukcji. W odpowiednich warunkach, na skutek zmieniających się temperatur śnieg może delikatnie się rozpuszczać i ponownie zamarzać, tworząc lodowo-śnieżną pokrywę. Pokrywa taka o grubości 15 cm może obciążyć konstrukcję wagą już nie 50, ale 150 kg/m2! Tu właśnie należy zachować czujność, gdyż warstwa lodu może ukrywać się pod cienką warstewką świeżego śniegu. W takim przypadku grubość warstwy śniegu nie przekłada się już na jej ciężar. Jeśli sytuacja taka zaszłaby na dachu domu w pierwszej strefie śniegowej, pokrytym dachówką o niewielkim spadku, to mimo tego, że 15 cm to niewiele, to 1 m2 dachu musiałby prze-
nieść ciężar około 200kg! Dla więźby zaprojektowanej na obciążenie śniegiem o wadze 70 kg to już zbyt wiele.

Dla dachów stromych sytuacja taka jest mało prawdopodobna, ale dla płaskich czy tarasów już tak. W przypadku dachów sal sportowych, basenów czy typowych hal magazynowych i supermarketów jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż nie potrafią one przenosić tak dużych obciążeń jak ciężkie budynki mieszkalne Właściciel lub zarządca budynku powinien więc kontrolować ilość śniegu na dachu i w przypadku jego nagromadzenia, bezwzględnie go usuwać.

Uwaga na rynny i izolacje
Nie zapominajmy, że śnieg na dachu to nie tylko groźba uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji. Mniej spektakularne, ale za to powszechne są inne szkody i zagrożenia powodowane śniegiem zalegającym na dachu. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać, gdyż mogą one spaść na przechodzących pod nimi ludzi. Sposobem zapobiegania zsuwania się zasp śnieżnych z dachów stromych są drabinki przeciw-
śniegowe. Rozdrabniają one pokrywę śnieżną, dzięki czemu na ziemię nie spada ona pod postacią jednej, ciężkiej bryły. Drabinki takie oferowane są przez producentów pokryć dachowych.

Zsuwający się z dachu śnieg trafia po drodze na rynny i obróbki blacharskie, bardzo często powodując ich uszkodzenia lub po prostu zerwanie. Drabinki zapobiegają także takim sytuacjom. Jednak rozdrobniony śnieg wpada do rynien i powoduje ich duże obciążenie, w niektórych przypadkach zamarza w nich i zatyka rury spustowe. Aby się przed tym ochronić warto ułożyć w rynnach antyoblodzeniową elektryczną instalację grzewczą.

Jednym z najczęściej występujących uszkodzeń dachów płaskich i tarasów jest awaria izolacji przeciwwilgociowej i na jej skutek odrywanie od podłoża okładzin ceramicznych i zawilgocenie pomieszczeń położonych poniżej. Powodem jest cykliczne rozpuszczanie się i zamarzanie wody, która najczęściej pojawia się na ich powierzchni pod postacią śniegu. Im grubsza jego warstwa zalegała będzie na dachu lub tarasie, tym dłużej proces ten będzie zachodził.

Zagrożenia dla konstrukcji budynków oraz niszczący wpływ śniegu na ich stan techniczny są poważne i nie należy ich lekceważyć. Warto jednak zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że niebezpieczeństwa te stają się realne dopiero wówczas, gdy pojawią się poważne zaniedbania obowiązków ze strony osób odpowiedzialnych za opracowanie projektu, budowę lub opiekę nad budynkiem

Ogłoszenie dodane: Sroda, 13 Pazdziernik, 2010  00:08

Identyfikator: 235405

Wyświetleń: 11475

Edytuj Wyróżnij Zgłoś
Ten typ pliku nie jest dozwolony : exe, com, bat, vbs, js, jar, scr, pif
Maksymalny rozmiar pliku : 600KB

Podobne ogłoszenia

  1. Wagi kuchenne dla każdego!! Niemiecka precyzja!!
  2. Problem z komputerem? Laptopem ? - Dzwoń!
  3. Problem z Laptopem lub innym Sprzętem-ZAPRASZAMY DO NAS
  4. Problemy z komputerem? Szybko i tanio je rozwiążemy!
  5. Problem z samochodem? Lema-Trans zaprasza!